Kwiecień 10, 2020 Category : Komunikaty

Kaszubska Internetowa Droga Krzyżowa z czasu zarazy AD 2020

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przedstawia Państwu powstały dzięki współpracy całego grona osób film zawierający rozważania Drogi Krzyżowej w języku kaszubskim. Jest to kontynuacja odbywającej się od początku tego wieku Kaszubskiej Drogi Krzyżowej na Kalwarii Wejherowskiej. W tym roku, z powodu stanu epidemicznego, nie odbyła się ona w terenie. Dlatego, wspólnie z O.O. Franciszkanami i Twoją Telewizją Morską zaproponowaliśmy inną formę Drogi. Zaproszeni uczestnicy czytają przypisane rozważania po kaszubsku, których autorką jest od roku 2013 dr Ludmiła Modzelewska. Co roku powstają nowe rozważania. W roku 2015 wyjątkowo ich autorką była Krystyna Labudda, dwa lata później  – Stanisław Janke. W ubiegłym roku (2019), Muzeum wydało zbiór dotychczasowych rozważań L. Modzelewskiej pt. "Miłota ùkrziżowónô" (ukrzyżowana miłość).

Tradycyjnie pierwsza stacja należy do wejherowskiego oddziału Zrzeszenia, Kaszubsko-Pomorskiego (który zainaugurował i czynnie uczestniczy w wejherowskiej KDK od jej zarania), ostatnia – do prezesa całej organizacji. Co roku inny jest patron Drogi - w tym roku jest to ks. kardynał Stefan Wyszyński - prymas Tysiąclecia.

Tegorocznym przewodnikiem duchowym tego przedsięwzięcia jest o. Joel Kokott OFM, kustosz Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Wejherowie. „Dobrym duchem” organizacji kaszubskich Dróg Krzyżowych w Wejherowie jest od lat Bartłomiej Muński OESSH.

Czytający nagrywali filmiki, które przesyłali do Muzeum. Zebrany materiał został uzupełniony o zdjęcia Kalwarii w Ziemi Świętej i w Wejherowie oraz zmontowany przez TTM. Premiera odbyła się w Wielki Piątek, 10 kwietnia 2020 – na muzealnym kanale You Tube, pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=VpI0IHQtq8M

Czytają po kaszubsku mieszkańcy Pomorza oraz m.in. z: Warszawy, Szczecina, Kazachstanu i... Japonii. Są to dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi, osoby świeckie i duchowne, uczeni.

Zachęcam do obejrzenia i przeżywania!

 

Tomasz Fopke

dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie