Marzec 07, 2023 Category : Komunikaty

Jô wiém, że na kòmùniã jô dosta prezent òd chrzestnych, taczé dwa mòtczi wełnë, […] i tã jednã sëkniã taką.

Dziś rowery, laptopy, tablety, czytniki e-book, medaliki, rowery, hulajnogi czy też obrazki. Dawniej trzë talczi wełnë do zrobienia wełnianëch stréflów, bo te najcieplejsze, czy wełnianégò wãpsu na chłodne dni.

Irena Kulwikowska, była wieloletnia Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach, wspomina szkolne lata, pojawienie się instalacji elektrycznej w domu rodzinnym, wyjątkowych podarunkach, które otrzymała od swoich chrzestnych z okazji przyjęcia I Komunii Świętej, czy obecności języka łacińskiego w kościele. Oprócz tego opisuje wybrane aspekty życia w czasach komunizmu, m. in. kartki żywnościowe, czy „szale” z papieru toaletowego. Mówi także o zimowych uciechach dzieci, zjeżdżaniu na tornistrach, co niestety nie spotykało się z zadowoleniem rodziców.  : )  Przywołuje także smak czerwonych, słodkich lizaków, które na ławeczce pod kioskiem zajadała wraz z rodzeństwem.

Zachęcamy do wysłuchania fragmentów wywiadu!

https://spichlerzkaszubski.pl/page/k_posts/irena-kulwikowska-64.php?leptoken=f3aed800412ebff47d044z1677532095

Projekt Kaszubski Spichlerz Pamięci zainicjowany został dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Prowadzony jest przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ale jego dalszy rozwój zależy przede wszystkim od waszego zaangażowania i gotowości do dzielenia się swoimi opowieściami.

Podziel się opowieścią!