Grudzień 22, 2021 Category : Promocje wydawnictw
Zdjęcie do newsa „HISTORIA WEJHEROWSKIEGO TENISA” W PAŁACU

„HISTORIA WEJHEROWSKIEGO TENISA” W PAŁACU

We wtorek 14 grudnia w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie miała miejsce promocja książki Michała R. Jelińskiego zatytułowanej „Historia wejherowskiego tenisa”.

Autor publikacji podzielił się ze zgromadzonymi rozległą wiedzą na temat dziejów „białego sportu” w Wejherowie, mówił również, jak książka powstawała.

Dawne i obecna lokalizacja kortów, pierwsze lata za czasów pruskich, rozkwit tenisa w okresie międzywojennym i organizacja prestiżowych zawodów na skalę ogólnopolską, obecność na wejherowskich kortach takich sław, jak finalistka Wimbledonu w 1937 i wicemistrzyni Francji oraz USA Jadwiga Jędrzejowska, Józef Hebda, Ignacy Tłoczyński; o tych postaciach i wydarzeniach opowiadał barwnie M. Jeliński w pierwszej części spotkania. Nie mogło zabraknąć również wspomnienia o rodzinie Panków, wielce zasłużonej dla wejherowskiego tenisa.

Czasy powojenne, trudne, siermiężne, ale pełne barwnych wydarzeń, były okazją do wspomnień także dla gości, pasjonatów tenisa. Okazało się, że i wtedy wejherowskie korty były centrum miejscowego życia sportowego i towarzyskiego. Autor podzielił się również anegdotami z pobytu na kortach znanych osób, jak Aleksandra Śląska, czy Jerzy Kamas.

Michałowi Jelińskiemu gratulacje złożyli wicestarosta powiatu wejherowskiego Jacek Thiel i wiceprezydent Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz.

Książka ukazała się w Wydawnictwie BiT Beaty i Tomasza Żmudy-Trzebiatowskich.

Koordynatorem wydarzenia z ramienia MPiMK-P był Piotr Schmandt.

Foto. PS