Czerwiec 13, 2022 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Droga życiowa Sługi Bożego Konstantyna Dominika… najnowsza publikacja

Droga życiowa Sługi Bożego Konstantyna Dominika… najnowsza publikacja

Nakładem Instytutu Kaszubskiego, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ukazała się publikacja Klemensa Derca ,,Zarys biograficzny Sługi Bożego księdza biskupa Konstantyna Dominika’’. Publikacja Klemensa Derca - działacza i pisarza kaszubskiego - powstała w 1971 roku. Przywołują ją autorzy nowszych biografii tego "nowoczesnego świętego", jak bpa Dominika określił ks. prof. Franciszek Sawicki. Pracę przygotował do druku i wzbogacił przypisami fotografiami i interesującymi dokumentami prof. Józef Borzyszkowski.

Biskup Konstantyn Dominik był pierwszym biskupem ­– Kaszubą w odrodzonej Polsce, prawdziwym patriotą i społecznikiem. Szybko stał się symbolem oddania, poświęcenia i odwagi.  Do dziś funkcjonuje stwierdzenie, że ,,nadzwyczajna była jego zwyczajność’’.  Zachęcamy do zapoznania się z dziełem i życiem tej nietuzinkowej postaci.

Książka do nabycia w siedzibie Muzeum przy ul. Zamkowej 2 (Książnica Prof. G. Labudy).

tekst: Iwona Stenka