Kwiecień 29, 2021 Category : Komunikaty

Było, minęło… karta z kalendarza 6/2021

26 kwietnia

1918 rok- w Wielkim Klinczu koło Kościerzyny urodził się Antoni Pepliński, kapłan, autor wielu utworów w języku kaszubskim (m.in. „W kaszëbsczich stronach’’ czy „Kaszëbsczé jezora”).

27 kwietnia

1946 rok- w Wejherowie wystawiono utwór sceniczny Bernarda Sychty ,,Hanka się żeni’’. Dramat został wystawiony przez Teatr Kaszubski im. Jana Karnowskiego działający w Wejherowie, a którego kierownikiem był Klemens Derc. Inscenizacja cieszyła się sporym powodzeniem o czym świadczy fakt iż wystawiano ją jeszcze 10- krotnie (w powiecie puckim, lęborskim, wejherowskim i Sopocie).

30 kwietnia

1932 rok- urodził się Ryszard Stryjec, grafik, malarz, rzeźbiarz. Autor kilku tysięcy prac. Cechą charakterystyczną jego twórczości jest wplatanie motywów biblijnych, bajkowych oraz fantastycznych w motywy gdańskie.

4 maja

1817 rok- w Sławoszynie na północy Kaszub urodził się Florian Ceynowa, z wykształcenia lekarz, literat i badacz kaszubski. Debiutował w 1943 roku w warszawskim czasopiśmie ,,Jutrzenka. Przegląd słowiański’’. Był redaktorem pierwszego czasopisma jakie ukazywało się w języku kaszubski ,,Skôrb Kaszèbskosłovjnskjè mòvè’’. Zwany jest budzicielem ludu kaszubskiego.

5 maja

1957 rok- we Władysławowie odbyła się prapremiera sztuk Mariana Selina ,,Broduzy’’. Ten trzyaktowy wodewil opowiada o zwyczajach rybaków helskich oraz o miłości dwojga ludzi- Anki i Juliuska. Tekst okraszony został licznymi tekstami pieśni oraz tańcem.

oprac. I. Stenka

1. Ceynowa (prze)pisany, red. D. Kalinowski, Słupsk-Wejherowo 2020, s.80.
  2. J. Szroeder, T. Fopke, Żeby wracał ten czas. O życiu, pieśniach i poezji ks. Antoniego Peplińskiego, Bytów-Wejherowo-Gdańsk, 2017, s.11.
  3. C. Obracht- Prondzyński, Ruch kaszubsko- pomorski, Gdańsk 2016, s. 206.
  4. Pro memoria Ryszad Stryjec (1932-1997), zebrał, oprac. wstępem i przypisami opatrzył J. Borzyszkowski, Gdańsk-Wejherowo 2017, s. 26.
  5. F. Neureiter, Historia literatury kaszubskiej, Gdańsk 1982, 259.