Czerwiec 06, 2022 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa Artykuł pracownika Muzeum w „Vade Nobiscum”.

Artykuł pracownika Muzeum w „Vade Nobiscum”.

W XXIII tomie wydawanego przez Uniwersytet Łódzki zbioru studiów „Vade Nobiscum. Studia nad XIX i XX wiekiem” ukazał się artykuł pracownika Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Adama Lubockiego, napisany wspólnie z Áronem Szabolcsem Fodorem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Artykuł nosi tytuł „Polska a traktat trianoński – zarys problematyki”. Autorzy omawiają w nim postanowienia i skutki tytułowego Traktatu w Trianon, zawartego 4 VI 1920 r. między Węgrami a państwami Ententy. Ukazują także stosunek, jaki wobec Traktatu miały ówczesne: władze państwowe, prasa i historycy. Tekst zaopatrzony jest w reprodukcje z galicyjskich gazet. Warto wspomnieć, iż pierwotna, nieco inna wersja artykułu A. Lubockiego ukazała się w języku węgierskim w periodyku „Történeti Tanulmányok”.

MSz