Luty 12, 2019 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa 50 lat muzeum PiMK-P. Podsumowanie obchodów

50 lat muzeum PiMK-P. Podsumowanie obchodów

Dnia 8 lutego 2019 roku w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się uroczysta gala podsumowująca rok obchodów 50-lecia istnienia instytucji. Uroczystość rozpoczęła się koncertem pieśni kaszubskich i regionalnych w wykonaniu solistów Marii Malinowskiej (sopran) oraz Wojciecha Winnickiego (tenor), którym przy fortepianie towarzyszyła dr hab. Witosława Frankowska.

Po części artystycznej głos zabrał Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który podkreślił niezwykle ważną rolę wejherowskiego Muzeum w krzewieniu kultury Kaszub. Szczególnym momentem wystąpienia było wręczenie odznaczeń nadawanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie otrzymało Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawany osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaczeniami „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wyróżnione zostały wieloletnie pracownice Muzeum – Joanna Cichocka, Janina Kurowska oraz Grażyna Wirkus. Minister wręczył także odznaczenia ks. Dziekanowi Danielowi Nowakowi oraz Błażejowi Musiałczyk. Za przyznane wyróżnienia w imieniu wszystkich nagrodzonych podziękował ks. Dziekan Daniel Nowak.

Następnie wykład jubileuszowy wygłosił Prezes Instytutu Kaszubskiego prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński. Kolejnym ważnym elementem uroczystości było przemówienie Dyrektora Muzeum Tomasza Fopke, który przedstawił sprawozdanie z realizacji programu obchodów roku jubileuszowego.

Gratulacje na ręce Dyrektora Tomasza Fopke złożyli Przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego Senator RP Kazimierz Kleina oraz Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski, Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Przewodniczący Rady Muzeum, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt.

Podczas uroczystości nie zabrakło podziękowań dla osób, które przyczyniły się do powstania wejherowskiego Muzeum – Edmunda Kamińskiego, Ireny Kameckiej, Jerzego Kiedrowskiego, Adama Patok, Zygfryda Strzebrakowskiego. Podziękowania wszystkim obecnym podczas jubileuszu założycielom złożyli Starosta Wejherowski dr Gabriela Lisius, Wicestarosta Jacek Thiel oraz Dyrektor Muzeum Tomasz Fopke. W imieniu założycieli głos zabrał Edmund Kamiński.

Na zakończenie pierwszej części uroczystości Dyrektor Muzeum Tomasz Fopke podziękował wszystkim obecnym pracownikom instytucji, wręczył kwiaty i zaprosił do wspólnego zdjęcia.

Podczas drugiej części uroczystości życzenia oraz gratulacje na ręce Dyrektora Tomasza Fopke złożyli licznie przybyli na uroczystość goście.

Koordynator muzealny – Aleksandra Janus, foto: Agata Kąkol.