Strona główna > Odwiedzili nas

Odwiedzili nas...

Wrzesień 2015r. Odwiedzili nas…

alt

 Przedszkolaki z Góry Pomorskiej zwiedzili wejherowskie muzeum (15.09.2015)

 alt

alt

alt

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lęborku wzięli udział w warsztatach linorytu, warsztatach dot. instrumentów muzycznych oraz zwiedzili sale wystawowe muzeum (24.09.2015)

Poszukiwania genealogiczne w Muzeum. Familie Keyserlingk

Muzeum w Wejherowie mieszczące się w zabytkowym pałacu należącym do II wojny światowej do rodziny Keyserlingk odwiedził wraz ze swymi przyjaciółmi hrabia Archibald Keyserlingk z Monachium. Archibald Keyserlingk jest spokrewniony z liną wejherowską rodu poprzez przodka Hermana Friedricha będącego protoplastą linii wywodzącej się z miejscowości Rautenburg koło Królewca. St. kustosz Benita Grzenkowicz-Ropela udostępniła gościom zachowaną w zbiorach muzealnych genealogię rodu niegdyś osiadłego w Prusach i Inflantach.

Tekst. Benita Grzenkowicz-Ropela

Foto. Anna Kąkol

Z ziemi kaszubskiej do włoskiej. Wizyta w muzeum

W dniach 28, 29 lipca 2015 r. wejherowskie muzeum gościło panią Tizianę Delasale z Uniwersytetu w Piemoncie we Włoszech. Towarzyszył Jej tłumacz przysięgły j. włoskiego pan Henryk Gliniecki. Badaczka zajmuje się lingwistyką, szczególnie dialektami małych społeczności europejskich, w tym językiem kaszubskim. W muzeum zapoznała się z rękopisami utworów najważniejszych pisarzy kaszubskich, a szczególnie z autografem powieści Aleksandra Majkowskiego Żëcé i przigòdë Remùsa, korespondencją Hieronima Derdowskiego, a także z rękopisami Fridricha Lorentza-badacza języka kaszubskiego oraz z pierwodrukami utworów Floriana Ceynowy. Informacje pozyskane na temat kaszubszczyzny a przekazane przez kustoszy: Benitę Grzenkowicz-Ropela, Janinę Kurowską i Grażynę Wirkus zawrze w swoim opracowaniu naukowym.

Pani Tiziana Delsale była oczarowana pałacem Przebendowskich i wystawami szczególnie tymi poświęconymi literaturze i piśmiennictwu kaszubskiemu.

Opracowała J.K.

foto. Anna Kąkol

W czerwcu 2015 roku odwiedzili nas…

 alt

uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie zwiedzali ekspozycje muzeum (08.06.2015r.)

 alt

uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Luzinie wzięli udział w lekcji muzealnej o kaszubskich imionach i nazwiskach (09.06.2015r.)

 alt

uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie grali i śpiewali (11.06.2015r.)

uczniowie ze Szkoły Ekologicznej w Redzie własnoręcznie wyczerpali kartki papieru (11.06.2015r.)

uczniowie Niepublicznej Szkoły Rzemiosła w Wejherowie wzięli udział w lekcji muzealnej (11.06.2015r., 12.06.2015r.)

uczniowie Szkoły Podstawowej w Chojnicach zwiedzili wejherowskie Muzeum oraz wzięli udział w warsztatach projektowania i wykonania maskotek z filcu (13.06.2015r.)

 alt

uczniowie Szkoły Podstawowej w Skrzeszewa zwiedzili nasze Muzeum (16.06.2015r.)

 

alt

uczniowie Szkoły Podstawowej z miejscowości Wielkie Chełmy zwiedzili wejherowskie Muzeum oraz wzięli udział w warsztatach malarstwa na szkle (16.06.2015r.)

uczniowie Szkoły Podstawowej z miejscowości Wielkie Chełmy zwiedzili wejherowskie Muzeum (16.06.2015r.)

uczniowie Szkoły Podstawowej w Popowie zwiedzili siedzibę naszego muzeum (18.06.2015r.)

uczniowie Szkoły Podstawowej z miejscowości Wrzeście wzięli udział w warsztatach malarstwa na szkle oraz zwiedzili sale wystawowe w muzeum (20.06.2015)

 alt

uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie zwiedzili sale wystawowe w muzeum oraz wzięli udział w warsztatach malarstwa na szkle (22.06.2015)

uczniowie Gimnazjumm w Chojnicach wzięli udział w zajęciach Kaszubiaczka oraz zwiedzili nasze sale wystawowe (23.06.2015r.)

 alt

uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Wejherowie wysłuchali lekcji muzealnej o Jakubie Wejherze oraz własnoręcznie wybili monetę o nominale „dwóch Wejherów” (25.06.2015r.)

 

Zapraszamy ponownie!

Wakacyjni goście. Nowy Dwór Gdański

alt

Dnia 15 lipca br. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odwiedziła grupa wycieczkowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Nowego Dworu Gdańskiego. Gości po ekspozycjach oprowadzili pracownicy muzeum: Aleksandra Sielicka i Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.

Fot. Anna Kąkol