Wyjdzie powieść Rompskiego. Kolejne zbiory upowszechnione

10 lutego 2017 r. dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie - Tomasz Fopke – podpisał umowę o współpracy z p. Arturem Jabłońskim, uznanym literatem i działaczem kaszubskim. Jego zadanie będzie polegało na odczytaniu z rękopisu i opracowaniu w obowiązującej pisowni kaszubskiej oraz przygotowaniu do druku powieści Jana Rompskiego pt.” Wurvanô spjéva. Povjesc z czasu kaszëbskjigo pozitivizmu.”

Autor przedstawił w niej los Kaszubów i własny na tle ważnych wydarzeń historycznych w latach międzywojennych, w okresie okupacji 1939-1945 i tuż po wojnie. Fragmenty powieści były już publikowane w czasopismach: „Chëcz”(dodatek do Zrzeszy Kaszëbskiej) oraz w „Pomeranii”.

Rękopis powieści, który liczy 126 kart, stanowi niewielki fragment bogatego i różnorodnego archiwum literackiego Jana Rompskiego, którego zawartość została omówiona i przedstawiona w książce pt.” Katalog rękopisów Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Spuścizna Jana Rompskiego” opracowany przez kustosz Janinę Kurowską.

Kolejna publikacja wpisuje się w długofalowy program promocji literackich zasobów wejherowskiego muzeum.

Opr. J.K.

Fot. Anna Górkowska