Literackie spotkanie w Łubianie. Lëpińć na pôłnim

Prozaików, poetów, dziennikarzy, tłumaczy… od kilku lat artystów z Kaszub i Kociewia do swego ogródka w Łubianie zaprasza „szkólnô” Felicja Baska-Borzyszkowska. W tym roku Zéńdzenié Lubòtników Kaszëbsczi Lëteraturë odbyło się w sobotę 15 lipca. Przy kawie, „kùchù”, sałatkach, śledziach w śmietanie, a najważniejsze – w miłej atmosferze, goście Pani Felicji prezentowali swoje utwory (dominowały gawędy) oraz dyskutowali o kaszubskiej i polskiej literaturze i sztuce.

Współorganizatorami tegorocznego spotkania było Sołectwo Łubiana oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

- Literackie ogródki, które z powodzeniem realizuje u siebie w Łubianie pani Felicja są świetnym pomysłem na promocję rodzimej literatury w naturalnym otoczeniu i przyjacielskiej atmosferze. Wspieramy takie przedsięwzięcia – mówi Tomasz Fopke, dyrektor wejherowskiego muzeum. – Kolejne spotkanie, w ogródku jednego z czołowych literatów kaszubskich, planowane jest w sierpniu br. na północy regionu – Nordze. Od trzech lat  odbywają się także „Literackie Środy w Pałacu”, które są wynikiem współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie (pomysłodawcy i realizatora projektu) z MPiMK-P – dodaje.

(-)