Listopad 28, 2017 Category : Promocje wydawnictw
Zdjęcie do newsa Haiku na Kaszubach. Spotkanie w Wejherowie

Haiku na Kaszubach. Spotkanie w Wejherowie

W dniu 25.11.2017 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie odbyło się spotkanie, podczas którego znawcy i pasjonaci japońskiej poezji haiku zaprezentowali tę formę twórczości w wersji polskiej oraz kaszubskiej.

Spotkanie poprowadziła Pani Aleksandra Pitra Prezes Fundacji im. Księdza Profesora Sedlaka, organizator wydarzenia.

W wydarzeniu wzięli udział specjaliści zajmujący się kulturą i filozofią Orientu a w szczególności poezją japońską.

Dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku, literaturoznawca specjalizującą się m.in. w kulturze Wschodu przybliżyła zebranym historię powstania, kompozycję oraz istotę haiku, jako sedna japońskiej poezji zawierającego w sobie filozofię zen oraz minimalizm. Witold Bobrowski, nauczyciel języka kaszubskiego, tłumacz na język kaszubski XIII-wiecznej antologii wierszy japońskich, przedstawił przykłady swojej twórczości w języku kaszubskim. Gościem spotkania był również Dariusz Brzóska Brzóskiewicz dramatopisarz, twórca telewizyjny i radiowy, ale przede wszystkim poeta i czołowy polski twórca haiku, który w niezwykle finezyjny i dowcipny sposób zaprezentował swoje utwory, również w japońskim tłumaczeniu.

Podczas wydarzenia pokazano oryginalne dzieło graficzne japońskiej kaligrafii, pochodzące z prywatnych zbiorów dr Kuik–Kalinowskiej.

Kulminacyjnym punktem wieczoru był występ aktorów Teatru Zymk, którzy wystawili sztukę inspirowaną japońską formą kabuki, na podstawie scenariusza autorstwa reżysera przedstawienia Adama Hebla, opartego na opowiadaniu Aleksandra Labudy „Òstatny sąd w Mirochòwie".

Podczas wieczoru z japońskim haiku uczestnicy spotkania w Muzeum mogli przekonać się, jak przy użyciu minimum formy można przekazać maksimum treści i to zarówno po polsku jak i po kaszubsku.

 

Partnerem wydarzenia było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

 

Tekst i zdjęcia: AG