Marzec 19, 2018 Category : Promocje wydawnictw
Zdjęcie do newsa Elementy marynistyczne w pomorskim sacrum. Promocja książki

Elementy marynistyczne w pomorskim sacrum. Promocja książki

Dnia 9 marca 2018 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się niezwykle interesująca promocja cennej publikacji pt. „Ikonografia marynistyczna w sztuce sakralnej na Pomorzu”. Na spotkaniu autor dr hab. inż. Tadeusz Jastrzębski wprowadził czytelnika w niepowtarzalną atmosferę książki, ilustrując jej treść licznymi zdjęciami symboli marynistycznych, począwszy od Biblii - Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu aż do współczesnych elementów, występujących w architekturze i aranżacji kościołów.

Rekomendacją tej książki niech będą słowa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia, który w Przedmowie pisze…” Książka Tadeusza Jastrzębskiego dokumentuje niezbadane dotąd bogactwo inspiracji marynistycznej w sztuce sakralnej. Miłośnicy morza i sztuki odkryją w niej wiele nowych zagadnień. Być może poprzez nawiązania do symboliki biblijnej stanie się również źródłem zachwytu nad światem, który jest dziełem Boga-Stwórcy….” W innym miejscu Arcybiskup podkreśla, że …” Dla mieszkańców polskiego Wybrzeża, szczególnie interesujące będą nawiązania do trzech postaci - św. Wojciecha, św. Jana Pawła II oraz bł. ks. kom. ppor. Władysława Miegonia, kapłana posługującego w przedwojennej Gdyni i uczestnika zaślubin Polski z morzem w roku 1920….”

Książka bogato ilustrowana, liczy 254 stron, została wydana w pięknej albumowej szacie graficznej przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, dzięki wsparciu finansowemu Gminy Sierakowice, Starostwa Powiatowego w Kartuzach, Urzędu Miasta Sopotu, Miasta Puck i Miasta Rumia.

Koordynatorem procesu wydawniczego i promocji była kustosz Janina Kurowska.

Opr. JK/TF