Październik 26, 2017 Category : Konferencje i seminaria

KONFERENCJA NAUKOWA „REFORMACJA I EWANGELICYZM NAD BAŁTYKIEM”

W ramach obchodów 500-lecia Reformacji Nadbałtyckie Centrum Kultury zorganizowało w dniach 17 – 18 października w gdańskim Ratuszu Staromiejskim konferencję naukową, będącą częścią projektu „Reformacja i ewangelicyzm nad Bałtykiem”.

 

Gości przywitali dyr. NCK Larry Ugwu i kurator Bronisława Dejna, a pierwszą część poprowadził prof. J. Borzyszkowski, kierownik naukowy projektu. W programie konferencji znalazły się m. in. wystąpienia badaczy niemieckich, dotyczące Jana Bugenhagena (dr Beate Bugenhagen z Gryfii i Hamburga), Reformacji na Pomorzu (dr Christoph Ehricht z Gryfii) i edukacji oraz pomocy społecznej w Hamburgu (dr Stephan Reimers z Hamburga). Interesujący i nieco egzotyczny z polskiej perspektywy był również wykład pastora Thomasa Vogla z północnych Niemiec, który przedstawił specyfikę i codzienność życia na ewangelickiej plebanii.

Badacze, których wykłady zapowiadał dr hab. Piotr Birecki z UMK w Toruniu, zaprezentowali następujące tematy: prof. Janusz Małłek z Torunia: „Ludzie kultury i nauki Wielkiego Pomorza wśród koryfeuszy dziedzictwa Polski i Europy”, prof. Miloš Řeznik z Warszawy: „Znaczenie literatury reformacyjnej dla ruchów narodowo-etnicznych w XIX i XX wieku”.

W trzeciej części, prowadzonej przez prof. Małłka, o „Kościele ewangelickim na Pomorzu – dziś” mówił bp Marcin Hintz z Sopotu, o „Ekumenizmie w Hamburgu pod znakiem globalizacji” dr Ingo Lembke z Hamburga i o „Reformacji a Kaszubach w literaturze polskiej i kaszubskiej” profesor AP w Słupsku Daniel Kalinowski.

Finałem pierwszego dnia konferencji był wernisaż wystawy „Johannes Bugenhagen. Doktor Pomeranus (1485 – 1558)” w kościele św. Jana. Przewodnikiem po wystawie była Iwona Berent.

W pierwszym dniu sesji obecny był pracownik MPiMK-P w Wejherowie, Piotr Schmandt.