Życie haftem i pieśnią malowane. Benefis Edmunda Szymikowskiego

28 października odbył się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie uroczysty benefis Edmunda Szymikowskiego zorganizowany z okazji 65- lecia pracy twórczej. Edmund Szymikowski to wybitny hafciarz, animator kultury regionalnej. Przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Lini. Edmund Szymikowski jest także inicjatorem konkursu hafciarskiego, który skupia środowisko hafciarskie całego Pomorza. Konkurs, który z powodzeniem organizowany jest od ponad 20 lat otrzymał patronat honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Bohater uroczystości jest także wieloletnim prezesem chóru „Pięciolinia” z Lini, który uświetnił uroczystość okolicznościowym występem pod dyrekcją Jana Szulca.

Podczas benefisu podsumowano bogaty dorobek artystyczny regionalisty, gratulacjom nie było końca, także od przedstawicieli władz powiatu i gminy, reprezentowanych m in. przez Gabrielę Lisius – starostę wejherowskiego, Jacka Thiela – etatowego członka zarządu powiatu wejherowskiego oraz Bogusławę Engelbrecht – wójt gminy Linia.

Podczas uroczystości odbyła się także promocja dwóch tek haftu inspirowanych szkołą żukowską wydanych przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz Wydawnictwo Region, których autorem oraz redaktorem ikonograficznym jest Edmund Szymikowski. Publikacje te podsumowują dorobek regionalisty jako hafciarza, są swoistym ukłonem i hołdem autora złożonym swoim mistrzyniom i mentorkom, od których uczył się sztuki haftu – siostrom Zofii i Jadwigi Ptach z Żukowa.

Spotkanie prowadził dyrektor Muzeum Tomasz Fopke.

B.G-R

Fot. DD