Wystawa jubileuszowa otwarta. Zapraszamy do Muzeum

W piątkowy wieczór, 20 lipca 2018 roku, w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przy ulicy Zamkowej, miało miejsce otwarcie wyjątkowej, bo jubileuszowej wystawy zorganizowanej w ramach obchodów 50 – lecia działalności Muzeum.

Zgromadzeni na sali balowej goście, których przywitał Dyrektor Muzeum Tomasz Fopke, mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu Nicole Modzelewskiej oraz krótkiego wykładu kuratora wystawy Macieja Kurpiewskiego na temat ekspozycji. Głos zabrali także przybyli na wernisaż przedstawiciele samorządu i zaprzyjaźnionych z Muzeum instytucji: starosta dr Gabriela Lisius oraz wicedyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury, Waldemar Czaja.

Symbolicznego otwarcia wystawy, wspólnie z Panią Starostą, dokonał Edmund Kamiński, jeden z inicjatorów i założycieli Muzeum.

Główną osią ekspozycji zaprezentowanej w murach XIX wiecznego pałacu są bogate i różnorodne zbiory należące do Muzeum, nabyte drogą darów i zakupów od osób prywatnych i instytucji. Obok kilkusetletnich dokumentów, pięknie zdobionych starodruków (m.in. Zielnik Syreniusza) oraz XIX i XX wiecznych publikacji dotyczących Kaszub, Pomorza i Polski można na niej obejrzeć gromadzone od pół wieku zbiory kartograficzne, fotograficzne, numizmatyczne, filatelistyczne. Nie zabrakło także dzieł sztuki malarskiej oraz dzieł sztuki ludowej.

Ekspozycję można zwiedzać do dnia 31.08.2018r. w siedzibie Muzeum przy ulicy Zamkowej 2a, w godzinach pracy placówki. Serdecznie zapraszamy.

 

tekst: Maciej Kurpiewski

foto: Benita Grzenkowicz-Ropela, Leszek Spigarski