Czerwiec 12, 2018 Category : Koncerty

V Kaszubskie Siadanie na Trawie. Zapraszamy!

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie,

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki,

Akcja Katolicka oraz Stowarzyszenie ŻYJ GODNIE w Wejherowie

serdecznie zapraszają Państwa na V piknik rodzinny w ramach którego odbędzie się

V Kaszubskie siadanie na trawie,

IV Wejherowska Gala Akordeonowa

oraz festyn rodzinny

wydarzenie odbędzie się w sobotę

23 czerwca 2018 roku o godz. 16.00

na tarasie i w parku przy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki

Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W programie:

- muzyka w wykonaniu akordeonistów, m.in. uczniów PSM w Wejherowie

- ok. godz. 17.00 – koncert Zespołu Kameralnego Gardenduo

- rodzinne muzykowanie

Zespół kameralny Gardenduo w składzie:

Maria Formela – skrzypce, Andrzej Formela – akordeon

Andrzej Formela – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Elżbiety Rosińskiej. Od 14 lat związany z Wejherowem, jako nauczyciel akordeonu w tutejszej szkole muzycznej. Akordeonista zaangażowany w animowanie kultury muzycznej na terenie powiatów wejherowskiego i lęborskiego. Współpracował z m.in.

- Misternikami Kaszubskimi, w ramach prezentacji Pasji na Kalwarii Wejherowskiej,

- Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, w ramach udziału w koncertach z cyklu Spotkania z Muzyką Kaszub,

- Wejherowskim Centrum Kultury, w ramach funkcjonowania zespołu akordeonowego,

- Lęborskim Centrum Kultury, przygotowując szereg koncertów z okazji corocznych obchodów święta miasta,

- chórem kameralnym Sensus Musicus z Lęborka.

Jest autorem licznych opracowań i aranżacji na różnorodne składy instrumentalne. Jego kompozycja własna – Hejnał Miasta Ostróda jest od 2003 roku oficjalnym hejnałem miejskim.

Od wielu lat związany z edukacją muzyczną na terenie powiatu lęborskiego.

Maria Formela – uczennica wejherowskiej szkoły muzycznej w klasie skrzypiec mgr Aleksandry Grabowskiej. Skrzypaczka wielokrotnie występowała w zespołach kameralnych złożonych z dojrzałych muzyków. Jest laureatką licznych festiwali i konkursów. M.in. są to: Sopocki Konkurs Skrzypcowy, Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy – Bajeczna Miniatura w Elblągu, Gdański Konkurs Skrzypcowy, Festiwal Muzyki Filmowej w Tczewie. Ostatni sukces, to zdobycie I miejsca podczas Kaszubskich Prezentacji Skrzypcowych.

Maria bierze udział w lokalnych inicjatywach kulturalnych na terenie Lęborka i Wejherowa. W 2018 roku dołączyła do znakomitego zespołu muzyki dawnej, który działa przy Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku.

Zespół Gardenduo to rodzinny duet. Ojciec z córką wpisują się niejako w tradycję muzykowania rodzinnego, z którego znana jest rodzina Formelów. Zespół posiada w repertuarze opracowania licznych tańców, przebojów muzyki filmowej oraz znanych fragmentów muzyki klasycznej.

Andrzej Formela wykorzystał wieloletnią znajomość z akordeonistą Ryszardem Borysionkiem, związanym również z wejherowską szkołą muzyczną. Do współpracy został zaproszony również syn p. Ryszarda – Wiktor Borysionek. Jest uczniem szkoły muzycznej II-go stopnia w klasie klarnetu prof. Grzegorza Wieczorka. W ten sposób zrodził się projekt wykonania II części koncertu w kwartecie: Maria Formela – skrzypce, Wiktor Borysionek – klarnet, A. Formela, R. Borysionek - akordeony

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zagrać na akordeonie swój „popisowy kawałek” – udostępnimy scenę chętnym!

Prosimy o zabranie koców, prowiantu oraz dobrej pogody :)

(w przypadku deszczu spotkanie przeniesione zostanie do Muzeum)

Zadanie pn. „V Kaszubskie siadanie na trawie połączone z IV Wejherowską Galą Akordeonową” jest finansowane ze środków Powiatu Wejherowskiego oraz Urzędu Miasta Wejherowa.

Organizatorzy: MPiMK-P w Wejherowie, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii Świętej Anny w Wejherowie oraz Stowarzyszenie Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Seniorów ŻYJ GODNIE

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

jest prowadzone i finansowane przez Powiat Wejherowski