Czerwiec 16, 2018 Category : Koncerty
Zdjęcie do newsa Kapela BAS z Sierakowic

Kapela BAS z Sierakowic

W sobotę, 16 czerwca, w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyło się spotkanie rocznicowe z okazji ćwierćwiecza Kaszubskiej Kapeli BAS z Sierakowic, którą tworzą Państwo Teresa i Henryk Klasa wraz rodziną. Podczas spotkania promowano ich najnowszą, wydaną przez Muzeum płytę „Rodzynné Klasów mùzykòwanié”, na której znalazły się 24 utwory, wśród nich znane kaszubskie pieśni oraz mniej popularne, które zaaranżował Henryk Klasa. W nagraniu płyty uczestniczyły trzy pokolenia rodziny Klasa: Teresa Klasa - śpiew, diabelskie skrzypce, burczybas, Henryk Klasa - śpiew, skrzypce, burczybas, bas, synowie Leszek Klasa – akordeon, Piotr Klasa – klarnet i Łukasz Klasa – skrzypce, córka Lucyna Czaja – śpiew oraz wnuk Paweł Czaja – wiolonczela, bas. Podczas jubileuszu o historii oraz osiągnieciach kapeli opowiedzieli państwo Teresa i Henryk Klasa. Rozmowę poprowadziła zaprzyjaźniona z zespołem pani Renata Peplinska. Widzowie mieli również możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej, stworzonej w oparciu o kroniki zespołu. Obok rocznicowego koncertu nie zabrakło gratulacji ze strony zaproszonych gości, był tort i Sto lat.

Płyta do nabycia w wejherowskim Muzeum w cenie 25 zł.

Kolejny kaszubski muzyczny jubileusz już 28 czerwca o godz. 18.00 w Domu Rybaka we Władysławowie. Swoje 20-lecie świętować będą „Kaszubianki”. Z tej okazji Muzeum wydaje album-antologię zawierającą cztery dotychczasowe płyty zespołu na jednym nośniku. Zapraszamy!

Koordynatorem wydarzenia z ramienia Muzeum była Aleksandra Janus przy współpracy z Izabelą Bukowską.