Wrzesień 18, 2017 Category : Aktualności

Jazz w Muzeum! Finisaż wystawy. Zapraszamy!

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
w ramach XIII Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego
serdecznie zaprasza na koncert TRIO w składzie:
 
KRYSTYNA STAŃKO - śpiew
DOMINIK BUKOWSKI – wibrafon
PIOTR LEMAŃCZYK – kontrabas
oraz
finisaż wystawy malarskiej ALEKSANDRY BALISZEWSKIEJ - WALICKIEJ
pt. MOJE PODWÓRKA
 
 
 
Koncert i finisaż odbędą się 28 września 2017 roku o godz. 18.00
w siedzibie Muzeum przy ul. Zamkowej 2a
 
Wstęp wolny!
 
TRIO
Artyści współpracują ze sobą od wielu lat, co zaowocowało nagraniami płytowymi, koncertami
w kraju i poza jego granicami. Odwiedzili wiele miast w Polsce, a także na świecie, między innymi Kanadę , Norwegię, Niemcy, Szwecję i inne. O oryginalności TRIO decydują niezwykłe umiejętności muzyków, niepowtarzalne brzmienie złożone z kontraltu, wibrafonu, i kontrabasu, a także ich wzajemne relacje. Wspólnie potrafią stworzyć muzyczną przestrzeń, w którą słuchacz czuje się zaproszony, aby delektować się dźwiękiem, nastrojem i dobrą energią. Każdy koncert stanowi wielkie, niezapomniane przeżycie zarówno dla muzyków , jak i dla słuchaczy. To trzeba usłyszeć!
 
Aleksandra Baliszewska Walicka
Urodziła się w 1939 roku w Wejherowie. Studiowała w Państwowej w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni malarskiej prof. Stanisława Borysowskiego, graficznej, prof. Z. Karolaka, tkaniny dekoracyjnej prof. J. Wnukowej oraz w Studium Pedagogicznym prof. Z.Frydrycha. W czasie studiów trzykrotnie została laureatką nagrody „Czerwonej Róży” dla najlepszego studenta uczelni.Debiutowała w 1965 r. wystawą malarstwa i grafiki w Salonie wystawowym KSW „Żak” w Gdańsku, zaś w 1966 r. wystawą indywidualną w Domu Kultury
w Wejherowie. W roku 1968 - indywidualną wystawą grafiki w GTPS w Gdańsku.
W latach 1969 - 1971 wielokrotnie wystawiała swoje grafiki i plakaty teatralne w Teatrze Kameralnym w Sopocie. W latach 1967 - 1974 pracowała jako grafik w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W roku 1975 uczestniczyła czteroma plakatami w VI Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Jest autorką ok.70 programów teatralnych, szeregu drobnych form graficznych, okładek oraz kilkudziesięciu plakatów. Zaprojektowała kostiumy do „Wieczoru Trzech Króli” - W. Szekspira dla Teatru w Lublinie. W latach 1973, 1974 i 1976 zdobyła I miejsce w konkursie na plakat „Jarmark Dominikański”. W 1975 r. Nagrodę „Gdański Plakat Roku” - za plakat o tematyce kulturalnej. W latach 1993 i 1996 uczestniczyła w IV i V Triennale Akwareli w Lublinie oraz wystawiała z grupą artystów z Wybrzeżaw Limoges i Paryżu. W latach 1988 - 2002 pracowała jako pedagog i wychowawca w Państwowym Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie prowadząc zajęcia z rysunku, malarstwa oraz fakultety z rysunku aktu. W latach 2000 - 2010 prowadziła zajęcia w Stowarzyszeniu Nadbałtyckim Plastyków im. Mariana Mokwy w Gdańsku. Aleksandra Walicka wykonała ilustracje do II wydania „Bedekera Kaszubskiego” - autorstwa Róży Ostrowskiej i Izabeli Trojanowskiej. W roku 2011 realizowała cykl czarno-białych prac również dla wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego dotyczący legend kaszubskich. Były one wystawiane w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, na dziedzińcu Pałacu Opatów w Gdańsku, w Muzeum Literatury w Warszawie oraz na dziedzińcu Zamku w Bytowie.
W roku 2015 wystawiła prace „Moje podwórka” w Galerii państwa Danuty i Zdzisława Górskich w Sominach i w galerii NOVA w Malborskim Centrum Kultury. W roku 2017 w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku Aleksandra Walicka wystawiła cykl prac związanych z następującymi utworami W. Szekspira: „Makbet”, „Król Lear”, „Hamlet”, „Romeo i Julia”, „Burza”. Mąż: Zdzisław Walicki (1900-2008), artysta grafik, malarz - profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Córka: Dobrochna Walicka - artystka malarka, graficzka. Syn: Olgierd Walicki - muzyk, kompozytor, kontrabasista.
 
Krystyna Stańko jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Ma na swoim koncie liczne nagrody m.in Nagrodę im. Anny Jantar, I miejsce Debiuty Opole, I Nagroda na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, 2 nominacje do nagrody Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku. Jej płyty za każdym razem zyskują uznanie krytyków i publiczności. Koncertowała na wielu festiwalach w kraju i zagranicą: m.in. w Szwecji, Niemczech, Rosji, Norwegii. Jej album KROPLA SŁOWA, który jest połączeniem muzyki jazzowej z piękną polską poezją zebrał świetne recenzje i został Albumem Roku według czytelników czasopisma Jazz Forum. Wokalistka zdobyła także Pomorską Nagrodę Artystyczną za tę płytę. Od 2012 roku, w każdą niedzielę, wokalistka prowadzi w Radiu Gdańsk swoją autorską audycję, za którą otrzymała prestiżową nagrodę Osobowość Radiową Radia Gdańsk. W roku 2014 artystka nagrała płytę SNIK łączącą elementy improwizacji jazzowej z kaszubskim folklorem, z tym projektem koncertowała w kraju i zagranicą. Otrzymała najwyższe odznaczenie państwowe w dziedzinie kultury, Medal Gloria Artis za wybitne osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne. Rok 2016 przyniósł kolejny piękny album NOVOS ANOS zawierający kompozycje A. C. Jobima i wybrane standardy jazzowe. Do współpracy obok stałego składu Krystyna Stańko zaprosiła urodzonego w Brazylii Mistrza Rytmu Ze Luisa Nascimento. Płyta zebrała znakomite recenzje, a koncerty przyjmowane są bardzo entuzjastycznie. W 2017 roku wokalistka otrzymała z rąk Prezydenta Gdańska Gwiazdę nazwaną jej imieniem i nazwiskiem, a ostatnio zdobyła także statuetkę KOBIETA SUKCESU. Od kilkunastu lat jest wykładowcą śpiewu jazzowego i rozrywkowego Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Więcej informacji na www.krystynastanko.com
 
Dominik Bukowski - wibrafonista jazzowy, kompozytor, absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat wielu prestiżowych nagród m.in: Wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie dla swojego zespołu BLUE MIND QUARTET w II Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej w Bielsku-Białej , statuetka Aniołka Jazzowego 2002. Od 2003 r. co roku zajmuje drugie miejsce w ankiecie JAZZ TOP w kategorii Wibrafonista Roku Był nominowany do: GRAND PRIX JAZZ MELOMANI 2003 w kategorii Nadzieja Melomanów Roku 2003 SZTORM ROKU 2005 przez trójmiejskie wydanie Gazety Wyborczej. Został również nominowany przez Dziennik Bałtycki w plebiscycie Człowiek Roku 2005 Gra i nagrywa z takimi muzykami jak Tim Hagans (USA), Ulf Adaker (Szwecja), Brian Melvin (USA), Gus Dahlberg (Szwecja), Raivo Tafenau (Estonia), Goran Larsen (Szwecja). Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Emil Kowalski, Piotr Wojtasik, Leszek Kułakowski, Krystyna Stańko, Jacek Kochan, Wojciech Staroniewicz, Przemek Dyakowski. Koncertował na wielu polskich festiwalach jazzowych, a także za granicą (m.in. w Izraelu, Grecji, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Belgii, Niemczech, Łotwie, Estonii, Rumuni i Mołdawii). Jest kompozytorem muzyki do kilku przedstawień teatralnych i choreograficznych.
Więcej informacji na www.dominikbukowski.com
 
Piotr Lemańczyk - kontrabasista , gitarzysta basowy , kompozytor. Jest laureatem konkursów: Jazz Juniors 95 i 96, Jazz Nad Odrą 9 , Pomorska Jesień Jazzowa 96. Członek wielu czołowych polskich zespołów jazzowych. Jest jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu Beatlejazz. Współpracuje z takimi muzykami jak: Jerry Bergonzi, Dave Kikoski, Seamus Blake, Gary Novak, Tim Hagans, Avishai Cohen(tr), Brian Melvin, Clarence Penn, Jakob Dinesen, Tyler Hornby, Maciej Sikała, Adam Pierończyk. Nagrał sześć autorskich płyt; Follow The Soul, Freep, Village Time, Naha People, Guru oraz Amhran. Wraz z Jackiem Kochanem i Jerry Bergonzim, został nominowany do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Jazzowy Album Roku.
Więcej informacji na www.piotrlemanczyk.com