Gdy muzyka spotyka się z malarstwem. Zapraszamy!

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarskiej

Aleksandry Baliszewskiej – Walickiej
pt. MOJE PODWÓRKA
oraz
recital dyplomowy Katarzyny Babireckiej
studentki studiów magisterskich śpiewu solowego,
w klasie ad. dr hab. Aleksandry Kucharskiej-Szefler w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku


Wykonawcy:
Katarzyna Babirecka – sopran
Dorota Szyperska – gitara
Aleksandra Szymańska – skrzypce
mgr Weronika Kulpa – wiolonczela
dr Witosława Frankowska – klawesyn
ad. dr hab. Piotr Nowicki – fortepian


Wernisaż wystawy i koncert odbędą się 12 września 2017 roku, o godz. 18.00
w siedzibie Muzeum przy ul. Zamkowej 2a

Wstęp wolny!


Aleksandra Baliszewska Walicka
Urodziła się w 1939 r. W Wejherowie. Studiowała w Państwowej w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni malarskiej prof. Stanisława Borysowskiego, graficznej, prof. Z. Karolaka, tkaniny dekoracyjnej prof. J. Wnukowej oraz w Studium Pedagogicznym prof. Z.Frydrycha. W czasie studiów trzykrotnie została laureatką nagrody „Czerwonej Róży” dla najlepszego studenta uczelni.Debiutowała w 1965 r. wystawą malarstwa i grafiki w Salonie wystawowym KSW „Żak” w Gdańsku, zaś w 1966 r. wystawą indywidualną w Domu Kultury w Wejherowie. W roku 1968 - indywidualną wystawą grafiki w GTPS w Gdańsku. W latach 1969 - 1971 wielokrotnie wystawiała swoje grafiki i plakaty teatralne w Teatrze Kameralnym w Sopocie. W latach 1967 - 1974 pracowała jako grafik w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W roku 1975 uczestniczyła czteroma plakatami w VI Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Jest autorką ok.70 programów teatralnych, szeregu drobnych form graficznych, okładek oraz kilkudziesięciu plakatów. Zaprojektowała kostiumy do „Wieczoru Trzech Króli” - W. Szekspira dla Teatru w Lublinie. W latach 1973, 1974 i 1976 zdobyła I miejsce w konkursie na plakat „Jarmark Dominikański”. W 1975 r. Nagrodę „Gdański Plakat Roku” - za plakat o tematyce kulturalnej.W latach 1993 i 1996 uczestniczyła w IV i V Triennale Akwareli w Lublinie oraz wystawiała z grupą artystów z Wybrzeża w Limoges i Paryżu. W latach 1988 - 2002 pracowała jako pedagog i wychowawca w Państwowym Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie prowadząc zajęcia z rysunku, malarstwa oraz fakultety z rysunku aktu. W latach 2000 - 2010 prowadziła zajęcia w Stowarzyszeniu Nadbałtyckim Plastyków im. Mariana Mokwy w Gdańsku. Aleksandra Walicka wykonała ilustracje do II wydania „Bedekera Kaszubskiego” - autorstwa Róży Ostrowskiej i Izabeli Trojanowskiej. W roku 2011 realizowała cykl czarno-białych prac również dla wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego dotyczący legend kaszubskich. Były one wystawiane w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, na dziedzińcu Pałacu Opatów w Gdańsku, w Muzeum Literatury w Warszawie oraz na dziedzińcu Zamku w Bytowie.W roku 2015 wystawiła prace „Moje podwórka” w Galerii państwa Danuty i Zdzisława Górskich w Sominach i w galerii NOVA w Malborskim Centrum Kultury. W roku 2017 w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku Aleksandra Walicka wystawiła cykl prac związanych z następującymi utworami W. Szekspira: „Makbet”, „Król Lear”, „Hamlet”, „Romeo i Julia”, „Burza”. Mąż: Zdzisław Walicki (1900-2008), artysta grafik, malarz - profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Córka: Dobrochna Walicka - artystka malarka, graficzka. Syn: Olgierd Walicki - muzyk, kompozytor, kontrabasista.

Katarzyna Babirecka – studentka studiów magisterskich śpiewu solowego, w klasie ad. dr hab. Aleksandry Kucharskiej-Szefler w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Od 2008-2011 solistka w chórze Scherzi Musicali prowadzonym przez Darię Polanowską. Z chórem tym wzięła udział w licznych koncertach i konkursach, m.in. śpiewała pod batutą Paul'a McCreesh'a w 44. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans.
W trakcie studiów licencjackich brała udział w licznych koncertach i projektach operowych takich jak: Cosi fan Tutte – W.A. Mozarta, Suor Angelica – G. Pucciniego, The Armed Man, A Mass for Peace – K. Jenkinsa, Requiem D-moll – W.A. Mozarta i wiele innych.
W czerwcu 2015r. wraz z Zespołem Wokalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz orkiestrą kameralną wykonywała partie solowe i chóralne w dziele Belshazzar – G.F. Haendla, na koncercie w Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie.
Podczas studiów magisterskich wcielała się w role Serpetty z opery La finta giardiniera, W.A. Mozarta oraz Oberta z opery Alcina, G.F. Handla.
Największym zamiłowaniem darzy muzykę dawną, jednak w swoim repertuarze posiada również partie operowe, oratoryjne, cykle pieśni oraz utwory muzyki współczesnej.

PROGRAM:
J.W. Duarte (1919-2004) – 5 Quiet Songs, op.37
1.Dirge in Woods
2.Silence
3.An Epitaph
4.Omar's Lament
5.The Birds
A. Vivaldi (1678-1741) – Motet Nulla in mundo pax sincera, RV 630
aria Nulla in mundo pax sincera
recitativ Blando colore oculos mundus decepit
aria Spirat anguis
Alleluja
S. Niewiadomski (1859-1936)
– Nie swatała mi Cię swatka, z cyklu 9 pieśni do słów Marii Konopnickiej „Jaśkowa Dola”
– Koraliki, op. 44 nr 12
J.K. Gall (1985-1912)
– Pieśń dziewczęcia z Tamani, sł. M.J. Lermontow, op. 11 nr 3
– Wracaj, sł. J. Malczewski, op. 25 nr 1
W. Walton (1902-1983) – 3 Songs to Poems by Edith Sitwell
1. Daphne
2. Through Gilded Trellises
3. Old Sir Faulk