Październik 27, 2017 Category : Aktualności
Zdjęcie do newsa 500-lecie Reformacji na Pomorzu. Koncert i wystawa w Wejherowie

500-lecie Reformacji na Pomorzu. Koncert i wystawa w Wejherowie

W ramach projektu „Reformacja i ewangelicyzm nad Bałtykiem” realizowanego w związku z pięćsetną rocznicą początku Reformacji, wejherowskie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przygotowało dwa wydarzenia wpisujące się w te obchody.

22 października w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Wejherowie odbył się koncert pt.: „Muzyka lipskiego kantora”. Arie z kantat Jana Sebastiana Bacha wykonali: Karolina Borowczyk (mezzosopran) oraz Radosław Blonka (baryton). Śpiewakom towarzyszyła oboistka Marta Różańska, a przy organach zasiadła dr Witosława Frankowska, która poprowadziła koncert i wygłosiła słowo wiążące.

We wtorek 24 października w wejherowskim pałacu, siedzibie Muzeum, miał miejsce finisaż wystawy „Nuty Reformacji”, któremu towarzyszyła konferencja naukowa, przygotowana we współpracy z wejherowskim Kościołem Chrześcijan Baptystów.

Zgromadzonych powitał Dyrektor Muzeum, Tomasz Fopke. Pastor Jarosław Korzeniowski przedstawił program konferencji.

Dr Włodzimierz Tasak z Warszawy zaprezentował dwa wykłady: „Dlaczego doszło do Reformacji” oraz „Czy Reformacja wywarła wpływ na dzieje Polski?”. Pierwszy z wykładów stanowił syntezę zjawisk historycznych poprzedzających wydarzenia roku 1517, w drugim uwaga prelegenta skoncentrowana była na piśmiennictwie staropolskim, religijnym i świeckim.

Pastor Krzysztof Osiecki zajął się „Historią i dziełem ewangelików w Powiecie Wejherowskim”, omawiając najwcześniejsze dzieje miejscowego protestantyzmu, początki Wejherowa i okres staropolski, czasy rozbiorów, odrodzonej Rzeczypospolitej, okupację i czasy współczesne.

Konferencji towarzyszył zespół muzyczny z Kościoła Chrześcijan Baptystów, który wykonał m. in. hymn reformacji „Warownym grodem jest nasz Bóg” autorstwa M. Lutra.

Wśród gości obecni byli dr Magdalena Sacha, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, działająca w Polskim Towarzystwie Ewangelickim oraz hrabia Ulrich von Krockow, potomek znanego na Kaszubach rodu ewangelickiego.

Konferencja zakończyła się zwiedzaniem wystawy, której kuratorem był Piotr Schmandt. Ekspozycja obrazowała początki Reformacji, jej główne nurty, związki z historią i kulturą dawnej i dzisiejszej Polski. Większa część wystawy opisywała dzieje ruchu reformacyjnego na Pomorzu i Kaszubach, ze szczególnym uwzględnieniem ziemi wejherowskiej.

W kuluarach czekała na publiczność słodka niespodzianka, przygotowana przez panie z wejherowskiego Kościoła Chrześcijan Baptystów.

Tekst: AJ/PS/TF