Wyśpiewali sobie zwycięstwo. Art’n’Voices laureatem międzynarodowego konkursu we włoskim Arezzo

Założony w Wejherowie zespół wokalny Art’n’Voices znakomicie zaprezentował się podczas odbywającego się we Włoszech 24-27 sierpnia 65. Międzynarodowego Konkursu Polifonicznego Guido d’Arezzo.

Sukces jest tym cenniejszy, gdyż konkurs ten, noszący imię słynnego średniowiecznego teoretyka i reformatora muzyki – Gwidona z Arezzo, należy do Europejskiego Grand Prix Muzyki. Jest on jednym z najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych z wieloletnią tradycją, odznaczającym się bardzo wysokim poziomem artystycznym.

W Arezzo Art’n’Voices zmierzył się z chórami i zespołami wokalnymi z całego świata m.in.: z Portoryko, Chin, Irlandii, Norwegii, Hiszpanii czy Turcji. Warto zaznaczyć, że był to pierwszy konkurs, na którym wejherowski zespół po raz pierwszy zaprezentował się w nowym składzie:

Soprany: Małgorzata Priebe, Anna Godlewska

Alty: Anna Rocławska-Musiałczyk, Marta Jundziłł

Tenory: Mateusz Warkusz, Szymon Duraj

Basy: Tomasz Chyła, Filip Czajkowski

 

Art’n’Voices wyśpiewał sobie sukces, zdobywając dwa drugie miejsca: w kategorii obowiązkowej i w kategorii monograficznej. W tej drugiej podczas przesłuchań wykonał program w całości złożony z autorskich kompozycji członkini zespołu – Anny Rocławskiej-Musiałczyk, wśród których były m. in. dwa utwory pochodzące z debiutanckiej płyty „Droga Krzyżowa. Z Chrystusem na Kalwarii Wejherowskiej”. Znalazło się również miejsce na akcent regionalny. Art’n’Voices wykonał parafrazę kaszubskiej kolędy W. Frankowskiej „Bibi, Synkù, bi”, która spotkała się z bardzo entuzjastycznym odbiorem zarówno ze strony jury, jak i zgromadzonej publiczności.

Dla sympatyków, którzy śledzą na bieżąco działania zespołu, sukces ten nie jest zaskoczeniem, gdyż w ciągu 6 lat swojej działalności byli oni laureatami wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych.

Art’n’Voices nie zamierza spocząć na laurach. Jak informują na swojej stronie facebookowej śpiewacy, wracają z Włoch zmotywowani do dalszej pracy, a także z nowymi pomysłami na kolejne muzyczne przedsięwzięcia.

Od dnia 20.06.2014 roku siedzibą Zespołu Art’n’Voices jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Weronika Płomin