Czerwiec 15, 2023 Category : Konferencje i seminaria
Zdjęcie do newsa „Wokół Antoniego Abrahama”

„Wokół Antoniego Abrahama”

W dniu 25 maja 2023 r., w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, odbyło się sympozjum „Lekcja z Abrahamem”, poświęcone Antoniemu Abrahamowi - patronowi roku 2023. Organizatorami wydarzenia były: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wydarzenie miało charakter edukacyjny, prelegenci przybliżyli tematykę spotkania jak i samą postać Antoniego Abrahama wielowymiarowo.

Tytułem wprowadzenia głos zabrali: Jan Wyrowiński – Prezes Z K-P , Wojciech Jankowski – Dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i dr Paweł Bykowski – Dziekan Wydziału Zarządzania Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu.

Prof. Józef Borzyszkowski, reprezentujący Instytut Kaszubski, przedstawił sylwetki biografistów Antoniego i bibliografię jemu poświęconą.

Felicja Baska-Borzyszkowska (Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli) pochyliła się nad tematyką spotkania od strony literatury kaszubskiej.

Teresa Hoppe (Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Gdyni) nawiązała do spotkań autorskich związanych z publikacją jej autorstwa Antoni Abraham (1869-1923). Zarys biografii.

Andrzej Busler (Kaszubskie Forum Kultury, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie) przybliżył miejsca historyczne związane z Abrahamem, nawiązał do gry terenowej z ich wykorzystaniem, a propozycje wycieczek śladami Antoniego Abrahama przedstawił Radosław Kamiński (Usługi turystyczne Remus).

Nie zabrakło propozycji debaty oxfordzkiej oscylującej w temacie „Antoni Abraham to historyczny przywódca Kaszubów” w wykonaniu Grzegorza Rutkowskiego (Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli).

O możliwościach wykorzystania komiksu do poznania historii Antoniego Abrahama opowiedziała dr Barbara Męczykowska (Oddział IPN w Gdańsku).

O nowoczesnych metodach nauczania w edukacji Muzeum Miasta Gdyni opowiedziała Patrycja Wójcik, natomiast Dariusz Małszycki przybliżył zbiory Muzeum Miasta Gdyni związane z postacią Antoniego Abrahama.

Prelegentki Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przybliżyły przedsięwzięcia muzealne, wynikające z ustanowienia Antoniego Abrahama patronem roku 2023. Iwona Stenka przedstawiła ofertę edukacyjną Muzeum.
Małgorzata Wiszowata w wykładzie i uzupełniającej go prezentacji przybliżyła ekspozycję „Żywoty Antoniego Abrahama – praca i misja” (wystawa dostępna jest dla zwiedzających do końca sierpnia 2023 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie). Zwracając się do obecnej na sympozjum młodzieży, prelegentka zachęciła do „spotkania z Antonim Abrahamem w wymiarze muzealnym”. Wyraziła nadzieję, iż spotkanie „z człowiekiem, który łączył pracę z pasją i czerpanie ze spuścizny tekstów i pamiątek jemu poświęconych, pozwoli młodym ludziom na podejmowanie takich decyzji życiowych, wybór takich dróg zawodowych, którym będą chcieli twórczo poświęcić całych siebie, bo tylko wówczas kiedy działamy niepołowicznie, możemy osiągnąć bardzo wiele, nawet jeśli owoców swoich wysiłków nie zobaczymy za naszego życia”. Wystąpienie stało się również okazją do podziękowania, zarówno osobom prywatnym jak i instytucjom, za zbiory i materiały ikonograficzne użyczone na cel wystawienniczy.

Sympozjum zgromadziło wielu gości – głównie wśród przedstawicieli młodzieży. Transmitowane było drogą internetową: https//www.godn.eu/oferta

Dziękujemy organizatorom za zorganizowanie niniejszego sympozjum. Z pewnością zapisze się ono na trwałe w roku, w którym szczególne miejsce poświęcono człowiekowi, dla którego los Kaszub i Polski był szczególnie bliski.

Małgorzata Wiszowata

Pliki do pobrania