Kwiecień 24, 2018 Category : Komunikaty
Zdjęcie do newsa O Niepodległej na Kaszubach. Wykład w rumskim Liceum.

O Niepodległej na Kaszubach. Wykład w rumskim Liceum.

W czwartek 19 kwietnia 2018 r. w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Rumi odbył się wykład pracownika Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, dra Michała Hinc pt. „Kaszubskie drogi do niepodległości 1918-1920”.

Wysłuchująca prelekcji młodzież dowiedziała się w jakich warunkach społeczno-politycznych przyszło żyć Kaszubom pod pruskim zaborem i w jaki sposób próbowali oni walczyć o zachowanie polskiej i kaszubskiej tożsamości. Po traumie Wielkiej Wojny Kaszubi aktywnie włączyli się w proces inkorporacji Pomorza Gdańskiego do odrodzonej Polski. Nie wszyscy jednak mieli to szczęście, aby żyć i pracować w granicach upragnionej ojczyzny. Decyzje, które zapadły na konferencji pokojowej w Paryżu sprawiły, że w 1920 r. nie wszystkie tereny zamieszkiwane przez Kaszubów znalazły się w granicach niepodległej Polski. Część społeczności kaszubskiej musiała pogodzić się z życiem w Rzeszy Niemieckiej i Wolnym Mieście Gdańsku, w których wciąż byli obywatelami drugiej kategorii.

Wykład był kolejną inicjatywą wejherowskiego Muzeum, której celem jest promowanie wiedzy o kaszubskich bohaterach niepodległości, bez których nie byłoby przedwojennej Polski z dostępem do morza.

Oprac. Michał Hinc

Foto. LO Rumia