Muzeum w Wejherowie – centrum światowej kultury.

Profesor Janusz Jutrzenka-Trzebiatowski wybitny malarz, plakacista i medalier urodzony na Kaszubach podczas wizyty w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w dniu 19.07.2018 wydał oświadczenie woli przekazania na rzecz Muzeum kolekcji swoich obrazów. Malarz od wielu lat mieszka i tworzy w Krakowie, należy do grona czołowych polskich artystów, jego prace znajdują się w wielu prestiżowych galeriach muzealnych na całym świecie, m. in. takich jak Britisch Museum w Londynie, Ermitaż w St. Petersburgu, Museum of Modern Art w Szanghaju.

Dyrektor Muzeum - Tomasz Fopke jest zaszczycony propozycją artysty, z którym miał możliwość współpracować podczas realizacji wspólnych przedsięwzięć kulturalnych. Jak widać zaowocowały one perspektywą stworzenia w Wejherowie galerii o światowej randze.