Kaszubski Klaster Kulturalny. Muzea formalizują współpracę

6. lutego 2018 roku, w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Tomasz Fopke – dyrektor tej instytucji oraz Barbara Kąkol – dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, podpisali umowę o współpracy w zakresie: zachowania i promocji języka i kultury kaszubskiej; realizacji wspólnych projektów, w tym edukacyjnych, wystawienniczych oraz wydawniczych a także wzajemnej promocji działalności instytucjonalnej.

Jest to kolejna inicjatywa, z którą wyszło wejherowskie muzeum, zmierzająca do konsolidacji działań instytucji kultury na terenie Kaszub. W roku 2014 powołano do życia Wejherowskie Czwórporozumienie Kulturalne, w skład którego weszły: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Wejherowskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina. Jednym z owoców istnienia Czwórporozumienia jest wydawanie Wejherowskiego Rocznika Kulturalnego.

W roku 2017 muzea zorganizowały wspólną wystawę poświęconą Franciszce Majkowskiej. Muzeum wejherowskie rozpoczęło digitalizację zbiorów Muzeum kartuskiego.

W spotkaniu uczestniczył Łukasz Styn – specjalista MPiMK-P ds. digitalizacji zbiorów.

Tekst: Łukasz Styn/TF

Foto: Anna Kąkol