Grudzień 27, 2017 Category : Aktualności
Zdjęcie do newsa Cenny rękopis Ottona Karsznego dla wejherowskiego Muzeum

Cenny rękopis Ottona Karsznego dla wejherowskiego Muzeum

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej powiększyło swoje zbiory o unikatowy artefakt z początku XX wieku. Jest to kaszubskojęzyczny rękopis niepublikowanego opowiadania pt. „Strachy w młynie Łączyńskiem” autorstwa Ottona Karsznego.

Otton Paweł Karszny, posługiwał się pseudonimem „Sambor znad Bałtyku”, urodził się 29.11.1875 r. w Potęgowie, zmarł 27.01.1938 r. w Sierakowicach. Był postacią niezwykle barwną, autorem wielu opowiadań i powieści historycznych z przeszłości Pomorza, które publikował w okresie międzywojennym m.in., w „Gazecie Kartuskiej”. Zajmował się też poezją.

To on w gorącym okresie odzyskiwania niepodległości przez Polskę w latach 1918-1920 został pierwszym nauczycielem języka polskiego i religii w szkole w Sierakowicach. W 1919 ludność kaszubska wybrała go na sołtysa, a później został pierwszym polskim wójtem Gminy Sierakowice. Był blisko spokrewniony ze znanym językoznawcą kaszubskim ks. Bernardem Sychtą, autorem „Słownika gwar kaszubskich na tle kultury ludowej”.

Rękopis opowiadania przekazała do zbiorów Irena Kulwikowska - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach.

Zgodnie z ustaleniami zostanie przepisany we współcześnie obowiązującej pisowni kaszubskiej i wydany drukiem przez wejherowskie Muzeum. Będzie to wkład naszej instytucji w obchody 100. rocznicy uzyskania niepodległości przez Polskę.

Opr. Janina Kurowska