Hej, Sobótka – warsztaty

Sobótka w lipcu? Ależ tak! Żeby się do tej przyszłorocznej dobrze przygotować, należy zacząć rok wcześniej. W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, w dniach 27-30 lipca odbyły się warsztaty „Hej, Sobótka, Sobótka…”. Wzięło w nich udział 20. osób – nauczyciele, pracownicy instytucji kultury, dziennikarze oraz miłośnicy kultury kaszubskiej.

Instruktorami byli: Weronika Korthals-Tartas – piosenkarka, kompozytorka i dyrygent, Jaromir Szroeder z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie – znawca teatru obrzędowego, Tadeusz Makowski – gawędziarz i wytwórca instrumentów obrzędowych, któremu towarzyszył Kazimierz Gruenholz, oraz Ewelina Karczewska i Piotr Zatoń – filmowcy, autorzy dokumentów na temat Kaszub. Nad sprawnym przebiegiem warsztatów czuwali pracownicy Muzeum – Anna Kąkol, Joanna Cichocka, Iwona Stenka oraz koordynator projektu Roman Drzeżdżon.

W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy uczyli się pieśni sobótkowych, stworzyli na podstawie tekstu „Sobótka” Pawła Szefki oryginalny scenariusz widowiska, grali na instrumentach obrzędowych m.in. diabelskich skrzypcach, burczybasie i bazunie, a także zapoznali się z pracą na planie filmowym.

Warsztaty były pierwszym etapem programu „Hej, Sobótka, Sobótka…” We wrześniu br. nagrany zostanie film instruktażowy przeznaczony dla nauczycieli i animatorów kultury, a w październiku wydana zostanie praca Pawła Szefki w nowym opracowaniu i komentarzami nt. sobótki na Kaszubach.

O postępach projektu informować będziemy na bieżąco.

Projekt pt. realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury, Powiatu Wejherowskiego oraz środków własnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

(-)